Kurslar /

Ders falan

Tarih ve İçerik

Topluluklar barakasındaki odamızda verilen kurslar, her dönem başında yapılan tanışma toplantılarından hemen sonraki hafta başlar ve yaklaşık 8-10 hafta sürer. Genellikle en az iki gün kurs açılır, saat 18:00 de başlayan kurslar iki saat civarı sürer. Kursların haftanın hangi günlerinde olacağı her dönem başında belirlenir ve tanışma toplantısında duyurulur.

İçerik

  • Fotoğrafın ve fotoğraf makinalarının kısa tarihi, camera obscura.
  • Makine/lens/film çeşitleri, kullanımları, pozometre okuma.
  • Pozlama, enstantane/diyafram ayarı, zone system.
  • Alan derinliği, görüş açısı, perspektif.
  • Karanlık oda, film/kart yıkama.
  • Her kursun sonunda fotoğraf gösterimleri, okuma veya tartışma.

Katılım

Kurslara katılmak için her hangi bir başvuruya gerek yoktur. Yalnızca sizinle iletişime geçebilmemiz için iletişim formundan açılan kurs günlerinden hangisine devam etmek istediğinize dair bir e-posta atmanız, tanışma toplantısına gelmeniz veya bizi odada bulmanız yeterlidir.

Sıkça Sorulanlar?

-Kurslar ücretli mi?
+Hayır.

-Kurslar ücretsiz mi?
+Evet.

-Kursa gelmek için bir fotoğraf makinasına sahip olmaya gerek var mı?
+Hayır.

-Karanlık odanızı kullanmak istiyorum, ne yapmalıyım?
+Kurslara devam edip toplantılarımıza düzenli olarak gelmek, portfolyo hazırlayıp sergilerimize katılmak ve hatta bir dia gösterisi düzenlemek, okuma yapmak, kısacası toplulukta aktif ve üretken olmak yeterli olacaktır.

-Geziler düzenliyor musunuz?
+Fotoğraf üretim sürecini şahsi ve muhterem görüyor, "toplu fotoğraf çekimi" etkinlikleri yapmayı tercih etmiyoruz. Fakat başka üniversitelerin şenliklerine toplu katılım gösteriyoruz. Yeterli talep oluştuğunda şehir dışına geziye de gidiyoruz.

-I am an international student interested in photography, do you have classes offered in English?
+Sadly, no. However, you are always welcome if you have any questions regarding photography or you can just drop by to have a chat.